Cynkowanie ogniowe – technologia z tradycją

 

Stal wykorzystywana w przemyśle budowlanym, jest nieustannie narażona na wpływ czynników zewnętrznych, powodujących korozję, co znacząco wpływa na trwałość całej konstrukcji. Aby przedłużyć żywotność wyrobów ze stali https://staco.pl/uslugi/cynkowanie-ogniowe stosuje cynkowanie ogniowe zwane także zanurzeniowym, będące procesem polegającym na pokryciu powierzchni stalowych po obu stronach warstwą cynku zapewniającą ochronę przed wpływem wody i powietrza na długie lata.

 

Historia technologii cynkowania sięga XVIII wieku, kiedy to w roku 1741 francuski chemik i fizyk Melouin odkrył, że pokrycie metalu cienką warstwą tego pierwiastka opóźnia skutecznie korozję materiału. Jednak nie rozumiał istoty i przyczyny tego procesu. Musiało minąć całe stulecie, zanim cynkowanie ogniowe zostało udoskonalone i opatentowane przez francuskiego inżyniera - Sorela, który nazwał ten proces „galwanizacją”.

 

Jednak do prawdziwej rewolucji przyczynił się Tadeusz Sendzimir,polski inżynier i wynalazca, który uznawany jest za ojca metody ogniowej, polegającej na zanurzeniu elementów metalowych w kąpieli z roztopionego cynku.

 

Sendzimir, jako pierwszy rozpoczął stosowanie tej techniki na skalę przemysłową i w roku 1933 otworzył pierwszy na świecie zakład ciągłego wytwarzania i cynkowania blach stalowych w Kostuchnie niedaleko Katowic.